S rozumem

od Ján Puškár
(Praha)

Možná je lepší být bohatý než chudý, možná zdravý než nemocný a možná živý než mrtvý. Nevím, ještě jsem nebyl bohatý, chudý ani mrtvý. Lidské poznání hovoří pro kombinaci živý, zdravý a bohatý (i když křesťané, islamisté a jiní věřící v obdobu království nebeského to mají trochu jinak). K tomu milující, milovaný, veselý, moudrý atd. atd. Když si vytvoříme podle vlastní stupnice hodnot 10 těchto přívlastků, pravděpodobně zjistíme, že 7 až 8 jsou naše nesplnitelná přání. Pak k nim přidám Vaše věty: Chcete být…? Myslete jako…! Nakonec z toho vyjde nesmysl, protože když se Vám podaří myslet jako někdo, kým nejste „jen“ ve stupnici vámi vytvořených nebo akceptovaných hodnot, nebudete to VY a nakonec nebudete NIKDO!
Mám jiné doporučení, ačkoli na tom asi nevydělám.
Lepší je být lepší. Dnes o trochu bohatší, zdravější nebo živější, jindy lepší táta, manžel nebo milenec a ještě jindy lepší běžec, hypnoterapeut nebo učitel. I na to musí být mysl nastavena.
Vám asi nemusím říkat, jak vzniká frustrace a z ní plynoucí duševní poruchy. Zjednodušeně řečeno, když myslíte jako mistr světa, a nedotáhnete to dál, než do okresního přeboru. Když máte myšlení vítěze a jdete od prohry k prohře. Proto koneckonců v kultuře, z níž jste se učil, mají nejvíce práce psychoterapeuti.
Být lepší je evoluční postup. Přenastavit se znamená revoluci. Něco ve vás umře, něco je znásilněno. Rozhodně žádný samet. Co Vy na to?

Klikněte zde, abyste mohli poslat komentář

Zapojte se a napište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Stačí kliknout zde pro návrat.

banner-genialni-tlacitka-jvp.jpg


Informace o akcích najdete na Blogu