Proč nemohu překonat podvědomé přesvědčení, že si nezasloužím mít peníze

od Dagmar Š.
(ČR)

Také se Vás to týká? Anebo na to máte řešení? Přečtěte si dotaz klientky a potom reakci psychoterapeuta.


"Uvědomuji si, že tento můj pocit je iracionální, snažím se ho vědomím nějak překonat, přeprogramovat, ale celý život se chovám v podstatě tak, že stále peníze nemám, resp. mám stále dluhy.

Osobně si myslím, že mám v podvědomí program "Kdo má peníze, bere je těm ostatním", tento virus jsem musela pochytit v dětství, jsem ročník 56, otec byl komunista. Ale doma se o tom nemluvilo, byli jsme rodina spíš pocházející z vrstvy buržoazní inteligence. Moje matka je velice dominantní, od otce jsem se naučila pasivní rezistenci jako ochranu, takže nejdu do konfliktu, neoplývám sebevědomím, neumím říci ne a bojím se zodpovědnosti.

Nevěřím ve své schopnosti a nepřesvědčilo mě ani to, že v 55 letech studuji úspěšně vysokou školu s mnohem mladšími spolužáky. Studuji arteterapii a dozvídám se hodně o psychologii a důležitosti podvědomých procesů, ráda bych věděla, co si myslíte o tom, jestli je člověk sám schopen tyto špatné programy změnit....možná jsem jen netrpělivá.
Děkuji za odpověď."

Odpověď psychoterapeuta Libora Činky.

Část řešení se nachází již v otázce, kterou jste použila v nadpisu. Jakmile lidé začnou přeformulovávat myšlenky s kterými zachází, mohou se zbavit zátěže těch neproduktivních. Nejčastější startovačem oslabujícího myšlení je otázka začínající na slovo "PROČ" Změňte ji na otázku, JAK. Jak mohu překonat ...? A ptejte se často. "Jak mohu X. A co ještě mi pomůže? A co dalšího?" Přesvědčení vznikají nasloucháním myšlenek a přijímáním vzorového myšlení od blízkých. Oni za to nemohli, byla to jejich pravda, v které se utvrdili. A je také pravda, že v minulém režimu bylo opravdu těžké vidět poctivé a bohaté lidi, vždyť jim komunisté jejich majetek zabavili.

Svět v celku je však jiný. To že se v televizi a v novinách dozvídáte takřka jen negativní informace o světě, souvisí s tím, že ukazování jak poctivou prací někdo zbohatne, je pro televize málo zajímavé. Světlou výjimkou je pár pořadů pro podnikatele a o financích. Jenomže ty jsou vysílané na kanálech, které sleduje málo lidí a často i v nevhodnou dobu.

Osobně jsem měl tu čest se setkat s několika milionáři, (jen to musíte znásobit silou libry či dolaru) kteří se prakticky rozdávají. Nerozdávají se však z peněz, ale rozdávají pomoc a pomáhají druhým lidem k úspěchu. Vím o takových boháčích, kteří jedou do Afriky a pomáhají tam lidem z bídy k lepšímu životu. Z jakého důvodu? Protože i oni byli dříve chudí a jen svou pílí zbohatli. Vědí, že právě nevědomost udržuje lidi v bídě. Zbohatli, protože se rozhodli udělat změnu a začali se učit jak vydělávat.

Všimněte si, že ve školách se neučí, jak vydělávat! Neučí se, jak podávat vynikající služby. Nemohou to učit, protože jejich služby jsou ve vztahu k 21. století doslova ubohé. Průměrnost plodí jen průměrnost.

Proto je potřeba prostě vyhledávat posilující vzory a nikoli zůstávat pasivně u myšlenek, které jsme přijali kdysi. Mimochodem, bohatí lidé umí hospodařit s penězi a nechají peníze pracovat. Jenomže to znamená něco o nich vědět. Velký poprask například způsobil televizní pořad Suma sumárum, když dokázal, že ohromné množství lidí neumí zacházet s tím, co používají a to konkrétně platebními kartami.

Zmínila jste program "Kdo má peníze, bere je těm ostatním." Stačí si napsat seznam řekněme 50 výrobků, které lidé používají a zamyslet se nad tím, zda když člověku něco pomáhá a je to užitečné, zda tím, že za to zaplatil, zda byl okraden. Když člověk produkuje něco, co je užitečné, tak si za to zaslouží peníze. Peníze jsou neutrální. To, co s nimi kdo udělá, vypovídá o tom člověku, nikoli o tom, že peníze kazí charakter. Ten mají tací lidé zkažený již předem, a peníze to jen mohli zviditelnit. Je tedy důležité, co naučíme své děti. Chcete je naučit chudobě ubohým myšlením? Anebo je budeme učit bohatství myšlení, které vytvoří i bohatství finanční?

Já osobně přebírám zodpovědnost, za to jaké myšlení a jaké jednání učiním a jakým vzorem se tedy stanu pro své nejbližší, ale i další lidi. Ukážete-li svým příkladem, co je možné, mohou Vás pak druzí následovat a stoupat výše. To je důvod, proč k tomu vybízím i ve svém systému JVP, kde chci, aby lidé mohli vydělávat tím, že budou pomáhat těmi nejlepšími produkty či službami. Jen tehdy budou moci zbohatnout. Pak budou moci zanechat i odkaz pro další lidi, a zlepšit tento svět.

Když jako psychoterapeut pracuji s lidmi, tak zjišťuji, že nepoužívají dlouhodobé myšlení a uvažování v širší perspektivě. Bez toho ovšem nelze zacházet s penězi, ani dlouhodobě ziskově podnikat. Tak bych mohl pokračovat dále, nicméně protože zrovna píši knihu, která obsahuje řešení, tak to napíši tam, tam na to bude prostor. V případě, že potřebujete pomoci s psychikou a myšlením v této oblasti, včetně uvedeného sebevědomí, můžete se na mne obrátit prostřednictvím
kontaktu ZDE


Takže ještě jednou připomínám, změnu na otázku:"JAK můžete dosáhnout bohatství?"

Pište své tipy k tomuto textu níže do Comments.

Souvisící text:
Bohatství a peníze - citáty pro inspiraci

Komentáře k Proč nemohu překonat podvědomé přesvědčení, že si nezasloužím mít peníze

Průměrné hodnocení starstarstarstarstar

Klikněte zde pro přidání vlastního komentáře

Sep 28, 2011
Hodnocení
starstarstarstarstar
Napad
od: Iva Lorencova

Zdravim Libore, ja Vas zboznuju. Nejde o to, zda mam ci nemam sebevedomi. Kazdy se nekdy ocitne v situaci, kdy ma pocit, ze to projel, ale kdyz si myslim, ze ho mam, tak ho mam a kdyz si myslim, ze ho nemam, tak ho nemam. To je od Forda. Je to jednoduche. Jde o jisty zpusob improvizace. Funguje to ve zvirecim svete. Staci je chvilku pozorovat a prebrat, co je pro me dulezite. Kdyz se umeji prizpusobit zvirata okolnimu svetu, tak aby to dokazal i clovek. Vsechny principy jsou prirodni, jediny financni princip je vymyslen clovekem, proto ma mnoho vysoce vzdelanych lidi financni potize. Tento princip se chova mimo veskera pravidla. To, ze ma nekdo pocit, ze si nezaslouzi penize, je smutne. Koreny jsou v detstvi. Je to stejny vzorec jako kterykoli jiny. Je dulezite myslet v pozitivnich slovech. Dobre je taky umet si preklopit penize na jinou alternativu, treba jahody nebo, co, kdo ma rad. Jahody si prece zaslouzim. Kdyz chci, tak si je koupim. Jako kazdy. Vse je v hlave. Mne to funguje. Pomoci penez muzu cestovat, studovat, ajine. Penize jsou nastroj nebo prostredek k tomu, po cem momentalne touzim. Kdyz se vratim k jahodam, tak mohu mit pohar nebo koktejl nebo dort, ten mam rada. Mame v sobe zakorenene ruzne vzorce. Oni funguji, jen vetsina lidi ty vzorce nezna do konce. Oni totiz vzorce o penezich maji pokracovani. Opet dulezite je smyslet o penezich dobre. Vzdyt mi pomahaji, zaslouzim si je. Zavidim Vam Vasi praci. Hodne do sebe a do sveho byznisu investujete. Chtela bych Vas poznat osobne. Ucastnila jsem se par Vasi seminaru a smekam. Pokazde me neco obohati. Zda jsem Vam svoji zpravou byla napomocna, se mozna dovim z Vasi odpovedi. Drzim Vam palce. S pozdravem I. Lorencova


Sep 23, 2011
Hodnocení
starstarstarstarstar
Co mi pomohlo k sebevedomi
od: danahol

Dobry den, chci se podelit o to co me pomohlo k vetsimu sebevedomi, konkretne co se tyka otazky penez. 1.to byla kniha Abrahamovo uceni, kde je hezky vysvetleno, jak myslet spravne a za 2 to byla kniha Jak si spravne prat. Sice jsem tomu neverila ze to muze fungovat, ale nyni asi po dvou mesicich zjistuji ze pozitivni mysleni, ale spravne provadene opravdu funguje.D ostavame co si prejeme i to proti cemu bojujeme. Vse je velmi dobre vysvetleno v techto dvou knihach.
Dana

Klikněte zde pro přidání vlastního komentáře

Zapojte se a napište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Stačí kliknout zde pro návrat.

banner-genialni-tlacitka-jvp.jpg


Informace o akcích najdete na Blogu