Jak se vyhnout drahým chybám na dovolené i v byznysu aneb co si na vás dovolí, když jste na dovolené v Egyptě? - 1. část

od Libor Činka
(Praha)

Červená - bodliny v noze, žlutá - naše lehátka v blízkosti tisíců ryb

Červená - bodliny v noze, žlutá - naše lehátka v blízkosti tisíců ryb

Červená - bodliny v noze, žlutá - naše lehátka v blízkosti tisíců ryb

Na dovolené v Egyptě u Rudého moře jsme s rodinou prožili spoustu krásných chvil. Naštěstí zastínily to negativní s čím se můžete v Egyptě setkat. Za vše se tam platí jakoby dvakrát a přitom kvalita je často velmi nízká. Asi jste se již setkali se zvykem dávat bakšiš. V tom by nebyl problém. Když mi odvezou kufry přes celý rozsáhlý hotel, tak je OK dát bakšiš. Ale když Vám na letišti zvednou kufr na váhu a natáhnou ruku pro peníze, tak to už je opravdu příliš. Strčí před Vás ruku s mincí a ukážou na ní. To je ale stále maličkost, proti tomu, co jsme ještě zažili. Klíčové pravidlo prosperujícího byznysu „Win – Win“ Výhra – Výhra pro všechny zúčastněné, zde neznají.

Snahou naprosté většiny místních, ať už to byli Egypťané či Arabové bylo oškubat turisty o co nejvíc peněz. Jejich myšlení je v tomto směru krátkodobé. Namísto, aby budovali prosperující byznys, který bude přinášet dlouhodobě a případně trvale proud peněz, který se bude moci zvětšovat, tak chtějí urvat co nejvíce ihned. Nechápou, že rozlobený klient o tom řekne dalším a tak přichází o byznys. Snad protože o něj nepřijdou v plné míře, tak si to hned neuvědomí. Kdybych chtěl podnikat jako taxikář v Hurghadě (nebo v čemkoli jiném a kdekoli jinde), tak se znalostmi uvedenými v systému JVP, vyřídím konkurenci velmi rychle.

„Pražští taxikáři jsou zloději“, je výrok často zmiňovaný v médiích s dodatkem, že to dělá špatnou reklamu celé České republice. Na tom je sice hodně pravdy, ale ve srovnání s chováním taxikářů v Egyptské Hurghadě jsou ti pražští andělé. První taxíkář nás odvezl jinam, než jsme chtěli, což jsme však poznali až později, protože jsme neměli jiné orientační údaje než název místa, což jsme si však ověřit vzhledem k neznalosti arabštiny nemohli. Jedete-li někam v zemi, kde nedokážete číst jejich cedule, tak potřebujete mít alespoň 2 orientační body – třeba název hotelu a ještě obchodu v blízkosti např. McDonald (ten zpravidla bývá na hlavních třídách nikoliv chudinských čtvrtích) Druhý taxikář, kterého jsem stopnul, neuměl natolik anglicky, abychom se s ním někam vydali. Třetí taxikář nám potvrdil, že potřebujeme jinam a že opravdu nejsme v Sekale, místě kde se dobře nakupuje. Potvrdil mám, že tam kam jedeme je i námi hledaná restaurace Praha.

Když jsem mu dával 20 dolarů, aby mi vrátil 17, tak mi dal 15 a tvářil se, že je vše OK. Zřejmě čekal, že bude moje angličtina na úrovni běžného turisty a že nebudu vědět jak si říci o zbytek anebo že nebudu asertivní a nechám to být. V tom se ale mýlil a nechtě mi dal do ruky další 1 dolar. Moje asertivita se ale nevyčerpala a moje slovní i mimoslovní reakce jej donutila dát mi zpět správně. S pocitem vítězství jsme vystoupili, abychom během 10 minut zjistili, že jsme opět někde jinde. Dozvěděli jsme se to od asi jediného slušného obchodníka, u kterého jsme koupili velmi kvalitní ploutve a brýle se šnorchlem. O tři dny později při cestě z úžasného výletu ponorkou přišlo nepříjemné překvapení. Po cestě jsme zjistili, že obchody, které jsme předtím hledali včetně restaurace Praha jsou na zcela opačné straně města, než kam nás předtím Hurghadští taxikáři vezli.

Pokračování najdete v části Sen a fakta

+ + + + + + +
Dalsi reakce zobrazite kliknutim na:
Click here to read or post comments.

Komentáře k Jak se vyhnout drahým chybám na dovolené i v byznysu aneb co si na vás dovolí, když jste na dovolené v Egyptě? - 1. část

Průměrné hodnocení starstarstarstarstar

Klikněte zde pro přidání vlastního komentáře

Jul 28, 2010
Hodnocení
starstarstarstarstar
Informace o tech, kteri okradaji
od: ROBERT

Bohuzel takovychto radoby obchodniku je u nas a asi po celem svete stale dost. Zridil bych webove stranky, kde by lide informovali o svych spatnych zkusenostech a tim davali ostatnim vedet cemu a komu se vyhnout. Tim by se postupne vyrazovalo vse co nam otravuje zivot a to nejen na dovolene. Procento tech co chteji vedome okradat by se rozhodne snizilo a tem, co chteji poctive podnikat by se darilo lepe a tim padem by mohli zkvalitnovat sve sluzby.

Klikněte zde pro přidání vlastního komentáře

Zapojte se a napište své vlastní stránky! Je to snadné. Jak? Stačí kliknout zde pro návrat.

banner-genialni-tlacitka-jvp.jpg


Informace o akcích najdete na Blogu